Možno sa pýtate, prečo je u vás doma tak vlhko? Nízka vonkajšia teplota a daždivé počasie sú najčastejším dôvodom zvýšenia vlhkosti u vás doma. Avšak nie je to vždy spôsobené len počasím. Bežná trojčlenná rodina počas pravidelných aktivít, ako sú varenie, pranie, kúpanie, denne vyprodukuje až 12 litrov vodnej pary. Ak vlhkosť nemá kam uniknúť, sústreďuje sa na najchladnejších miestach, napr. na oknách, v nevykurovaných miestnostiach alebo v zle zaizolovaných priestoroch. Zistite viac o dôsledkoch a riešeniach nadmernej vlhkosti v domácnosti.
PRENIKANIE VLHKOSTI CEZ MÚRY
Múry nášho bytu majú poréznu štruktúru, teda obsahujú malé škáry. Keďže steny dobre prepúšťajú vodu, prenikne nimi i vlhkosť, čo má za následok, že do stien nasiakne voda a vzduch bude vlhký.
KONDENZÁCIA VODNEJ PARY
Teplotné rozdiely v kombinácii so zlou cirkuláciou vzduchu, môžu viesť ku kondenzácii vlhkosti a malých kvapôčok vody na stenách alebo oknách.
TRHLINY NA STENÁCH
Drobné chyby sa objavujú v rámci izolácie stien a základov stavieb. To umožňuje, aby voda prenikla do steny týmto spôsobom.
KVAPKANIE A ÚNIK VODY
Kvapkanie vodovodného kohútika alebo únik vody z práčky môže mať tiež za následok zvýšenie vlhkosti prostredia a poškodiť tak podlahu a steny.
AKTIVITY ČLENOV V DOMÁCNOSTI
Ľudský organizmus produkuje nemalé množstvo vody. Dýchaním a potením sa pri bežnej činnosti z nášho tela odparuje voda. Rovnako počas kúpania, sprchovania, varenia, sušenia bielizne či umývania podláh. Vzduch tak obohacujeme ešte väčšou vlhkosťou.