O vlhkosti

Vzduch je zmesou rôznych plynov. Jednou z jeho súčastí je aj vodná para. Vlhkosť vzduchu sa môže pohybovať od 0% do 100%, v závislosti od teploty a intenzity prúdenia vzduchu (napr. vetrania).

Typickým príkladom nadmerne vlhkého vzduchu je ovzdušie po daždi alebo kúpeľňa po sprchovaní. Ideálna vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať v rozpätí od 45 až 60%.

Nadmerné sucho
10% 20% 30%
Ideálna vlhkosť
40% 50% 60%
Nadmerná vlhkosť
70% 80%
Hmla
90% 100%

Kde sa nadmerná vlhkosť berie?

12 litrov

Jedna rodina počas bežných aktivít, ako sú varenie, pranie, kúpanie, denne vyprodukuje až 12 litrov vodnej pary. Ak vlhkosť nemá kam uniknúť, sústreďuje sa na najchladnejších miestach, napr. na oknách, v nevykurovaných miestnostiach alebo v zle zaizolovaných priestoroch.

Sprchovanie
Varenie
Sušenie prádla
Spánok

Prenikanie vlhkosti cez otvorené póry

Múry nášho bytu majú poréznu štruktúru, teda obsahujú malé škáry. Keďže steny dobre prepúšťajú vodu, prenikne nimi i vlhkosť, čo má za následok, že do stien nasiakne voda a vzduch bude vlhký.

Kvapkanie a únik vody

Kvapkanie vodovodného kohútika alebo únik vody z pračky môže mať tiež za následok zvýšenie vlhkosti prostredia a poškodiť tak podlahu a steny.

Zrážanie vlhkosti

Vzduch vždy obsahuje určitú vlhkosť. Jej miera závisí od teploty. Ak teplota klesne, dochádza k zrážaniu vodnej pary. Tento jav je dobre viditeľný po sprchovaní alebo v kuchyni pri varení.

Presakovanie cez trhliny

Drobnejšie defekty, trhlinky medzi izoláciami sa vyskytujú všade a umožňujú tak vode preniknúť do muriva.

Kapilarita

Ak sú základy domu v neustálom kontakte s vodou, táto vlhkosť môže podľa princípu kapilarity nasiaknuť do muriva až do výšky 1,5 m! V takýchto prípadoch sú na murive viditeľné mokré škvrny a plesne.

Aktivity členov domácnosti

Ľudský organizmus produkuje nemalé množstvo vody. Dýchaním a potením sa pri bežnej činnosti z nášho tela odparuje.

Počas kúpania, sprchovania, varenia, sušenia bielizne či umývania podláh. Vzduch tak obohacujeme ešte väčšou vlhkosťou. Štvorčlenná rodina denne vyprodukuje viac ako 10 litrov vodnej pary.

Čo sa deje?

Ak vlhký vzduch nemá možnosť uniknúť, hromadí sa v chladnejších miestnostiach a miestach, napr. pri oknách, v nevykurovaných miestnostiach a v blízkosti nedostatočne zaizolovaných stien. Môže tak spôsobiť škody na majetku a dokonca i na zdraví.

Škodlivé účinky nadmernej vlhkosti

Trvalo nízka alebo príliš vysoká nadmerná vlhkosť môže poškodiť majetok, má negatívny vplyv na fyzickú aj psychickú pohodu človeka, ale môže negatívne ovplyvniť aj zdravotný stav.

Optimálna vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať v rozpätí 45% až 60%. Nadmerná vlhkosť je charakterizovaná a ľahko identifikovateľná kondenzáciou vodnej pary, plesnivými škvrnami na stenách, odliepaním tapiet, pocitom chladu a vznikom alergických reakcií.

Škody na majetku

Zvýšená vlhkosť vzduchu nie je problémom len zle zaizolovaných budov. Okrem staršej zástavby s nekvalitnou alebo nefunkčnou izoláciou trpia nadmernou vlhkosťou aj interiéry novostavieb, či bežných panelových domov.

Najviac postihnuté v dôsledku nadmernej vlhkosti vzduchu sú malé nevetrané priestory: šatníky, skrine, skrinky na topánky, zásuvky, ale aj miestnosti, kde dochádza k vzniku nadmernej vlhkosti: kúpeľne, kuchyne a pivnice. Následky sú jasne viditeľné: kondenzácia vodnej pary na oknách a stenách, odliepanie tapiet, "vydúvanie" omietky, plesne a zápach.

Kondenzácia vodnej pary Kondenzácia vodnej pary
Zatuchnutý textil Zatuchnutý textil
Odliepanie tapiet Odliepanie tapiet
Plesnivé steny Plesnivé steny
Reumatizmus Reumatizmus
Alergické reakcie Alergické reakcie

Poškodenie zdravia

Vplyvom nadmernej vlhkosti sa zvyšuje riziko vzniku plesní, ktoré následne vyvolávajú množstvo alergických reakcií a reumatických ochorení.

Medzi bežné prejavy alergií patrí podráždenie kože a opakované zápaly dýchacích ciest, vo výnimočných prípadoch môže situácia viesť k astmatickým prejavom. Vlhké prostredie je ideálne na rozrastanie sa populácie roztočov v našej domácnosti a ich prítomnosť môže tiež priamo vplývať na alergické ochorenia a zhoršovať ich.

Narušenie fyzickej a psychickej pohody

V závislosti od vlhkosti okolitého ovzdušia sa mení aj vnímanie teploty. So stúpajúcou vzdušnou vlhkosťou vyhodnocujú naše zmysly teplotu nesprávne, navodzujú pocit vyššej teploty, než aká v skutočnosti je.

Zníženie pocitu tepelnej pohody má často za následok rozladenosť a dlhodobý vplyv na naše zdravie.

Prehrať video

More

Ako produkty

používať Pomôžeme vám vyriešiť váš problém

Tester na zistenie

nadmernej vlhkosti Získajte jednorázový tester a zistite hodnotu vlhkosti vo vašom dome

Ceresit STOP SYSTÉM

Viac informácií o produktoch Ceresit STOP SYSTÉM

Kde kúpim Ceresit?

Nájdite si najbližšie miesto predaja Ceresit STOP VLHKOSTI.

Ako bojovať s nadmernou vlhkosťou v domácnosti!


Zavrieť
Stop Vlhkosti s aromaterapiou To musíte skúsiť! Viac informacií